Prevence – ochrana ledvin atd.
Dobrý den,
stále více se dozvídám o psech s onemocněním, případně selháním ledvin. Zajímá mě, jaká je možná prevence tohoto onemocnění ale i dalších onemocnění. Někdo varuje před velkým příjmem bílkovin, někdo před fosforem… Měla bych na Vás v této souvislosti několik dotazů:
- pokud se nepletu, tak poměr fosfor a vápník se má dosáhnout tak, že krom svaloviny se přidávají kosti, množství kostí se ale v literatuře liší, většinou se shodují na tom, že se má dávat raději více kostí, že přebytečný vápník se vyloučí pokud je z přírodního zdroje a nedá se předávkovat(jenže pak se někde dočtu, že pes má vápníku hodně, nebo že z toho vznikají močové kameny…) – kde je tedy pravda případně jaký poměr kosti:svalovina + vnitřnosti doporučujete Vy? Vadí tedy dávat více kostí když pes nemá problém např. se zácpou?
- otázka příloh – někdo říká dávat, jiný nedávat… přidávám zejména ovoce a zeleninu, někdy jáhlové vločky se zeleninou, ovesné vločky, pár vojtěškových pelet apod. – jaké množství příloh a jestli vůbec je ok? – někdo u krmení kdy potřebujou psa zhubnout dává klidně polovinu dávky zeleniny ale nebude to už pak způsobovat jiné problémy?
- ukáží mi krevní testy jestli dělám vše správně? – můj vet mi řekl, že když pes problém nemá, mají energii a vypadají dobře, že mu to u mladých zvířat nepřipadá nutné, že test ukáže pouze to, jak to je aktuálně, ale že už s dalším krmením by to vyšlo jinak tak nevím…
- zajímá mě ještě Vaše zkušenost v porovnání BARF : kvalitní granule – zda lidé, kteří krmí kvalitními granulemi také řeší nedostatky/přebytky některých věcí ve stravě, jestli psi mají více/méně zdravotních problémů atd.
Děkuji mnohokrát za odpovědi, krmím barfem již asi 2 roky, ale pořád mám strach z toho, jestli dávám svým psům to nejlepší a zda jim tím nemůžu nějak ublížit. Snažím se krmit pestře, dostávají tedy zejména hovězí, telecí, kuře, kachnu, jehněčí, občas treska, výjimečně lososa. Z vnitřností spíše v rámci hovězích mletin s droby, jinak mi to moc nechtějí jíst, samostatně dostávají kuřecí žaludky a srdce hovězí i kuřecí a chutnají jim neprané dršťky. Dávám jako přílohu zeleninu, někdy již zmíněné jáhlové vločky atd. Kosti dostávají každý den. Krmím přibližně v poměrech, jak je doporučuje paní Novosádová ve svých knihách, ale jak už sem psala výše, ty informace v literatuře se někdy dost liší a já bych ráda dělala vše co nejlépe.
ještě jednou děkuji za Vaši ochotu a Váš čas
Dobrý den,
víte, nemyslím si, že je potřeba příliš řešit čísla a poměry. Postupujte intuitivné, individuálně k tomu kterému jedinci. Některý se ucpe i z menšího než doporučovaného množství kostí, jiný se zprůjmuje i z minimálního množství vnitřností…
Pes skutečně má mechanismy, které zabraňují tomu, aby se z přirozených zdrojů vápníku jeho organismus předávkoval. Je však také pravdou, že mohou z vápníku vznikat močové konkrementy, ale ty mohou vznikat i v případech, źe vápníku není mnoho… Otázku kalcia při modelu přirozené výživy psa bych řešil pouze u štěňat velkých a obřích plemen v době jejich intenzivního vývoje!
Přílohy jsou opět otázka individuální. Pes je teoreticky vůbec nepotřebuje. Má však schopnost, na rozdíl od vlka, tyto přílohy efektivně zpracovávat. Jsou dokonce psi, kteří žijí a relativně prosperují pouze na vegetariánské stravě. Jeden pes byl dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů, tuším že měl 25 let, podle majitele v životě nedostal maso, protože tuto filozofii zastával a řídil se jí on sám.
Souhlasil bych s Vaším veterinářem. Také nechodím na vyšetření krve, pokud se cítím zdráv a vše funguje standardně. Vyšetření krve preferuji u jedinců s problémem a u jedinců v době intenzivního růstu nebo naopak starých.
Bohužel ani kvalitní granule nejsou zárukou toho, že pes nebude mít zdravotní problémy nebo nedostatek či přebytek něčeho. Opět jsme u individuálních a specifických potřeb každého jedince.