Odstranění análních žlázek
Dobrý den,
fenka má dle veterináře geneticky hluboko uložené AŽ, chodíme na vymačkávání každé 3 týdny. Naučila jsem se ji pomoci doma, ale zajímalo by mě, jestli jehorší dělat to doma častěji a ne „úplně“ nebo chpdit na veterinu. NA veterině ji to hodně bolí, když to dělám doma, nechá se, ale musím to dělat obden. Chtěla jsem se zeptat, jestli je pro fenu velký zásah nechat to odstranit úplně a jestli existuje něco jako hyperfunkce tohoto orgánu, protože co tři dny až týden je promáčený kapesník.
I pro mě je to docela otravné, protože fenka docela smrdí, ale zase bych ji nechtěla operací zbavit nějaké „konkurenční výhody“ pro ostatní ps\.
Děkuji, Klestilová
Dobrý den, nejčastěji označované anální žlázky ve skutečnosti nejsou žlázkami, ale váčky, které shromažďují sekret produkovaný buňkami na jejich obvodu.
Je velmi individuální, kolik sekretu se vyprodukuje a je také velmi individuální jeho konzistence. Někteří psi mají sekret vodnatý, jiný mazlavý a další mohou mít sekret konzistence zubní pasty nebo i tužší. Říká se, že na vyprazdňování má vliv tuhost stolice. Nemohu za dobu své praxe tvrdit, že bych s touto myšlenkou plně souhlasil…
Pokud psa trápí váčky tak jak to popisujete, zvolil bych asi v první řadě jejich přeléčení aplikací antibiotika přímo do prostoru váčků. Nebyla-li by léčba úspěšná, je možné přistoupit k jejich chirurgickému odstranění. Pes nebude žádným způsobem znevýhodněn oproti svým kamarádům.
Můžete vyzkoušet také homeopatii: na problémy análních váčků by mohla fungovat Myristica, při hnisání Hepar sulfur.. Silicea pomáhá vytlačovat z těla cizí předměty a nežádoucí obsahy.