Nemocná slinivka
Dobrý den, pane doktore.
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Mojí fence chodského psa (1,5 roku) bylo diagnostikováno testem TLI onemocnění slinivky s tím, že má nemocnou i štítnou žlázu. Při prvních testech vyšly horší testy i u ledvin a jater. Minulý týden jsme byli na krvi a vše krom slinivky je prý v normálu.
Začalo se to projevovat před Vánoci – hubnutí, příšerná žravost průjmy. Jsme na začátku léčby a paní doktorka mi řekla, že to je běh na dlouhou trať než najdeme optimální dávky léků a krmení. Dostala napřed Pancreolan Forte – zvyšujeme dávkování (bere momentálně 3×2 rozdrcené tablety na den) + Letrox 2x denně 1 tabletu na tu štítnou žlázu. Dříve jsem krmila masem, ale přestala maso úplně snášet – úplně vodovaté průjmy, takže je momentálně na granulích. Paní doktorka říkala, že by bylo potřeba aby trochu přibrala, tak zatím nemá slinivkovou vet dietu. Nesnáší na zažívání cokoli s kuřetem, takže jsem hledala granule s jehněčím ( má Brit Care cca 14 dní). Kontrolujeme váhu – za měsíc a půl zhubla z 15,35 na 14,20kg (to je váha minulý týden). Teď po tom, kdy dostala ty jehněčí granule je odpad sice barevně stejný (sv.žlutý) ale už se to dá aspoň uklízet. Ovšem hromady jsou obrovské – podle mého laického názoru jde ven mnohem víc než dovnitř. Nevím jak jí mám pomoci. Přitom je veselá, běhá, hraje si s ostatními – podle toho by člověk vůbec neřekl, že by měla nějaké problémy. Jenže to hubnutí neustává. Je vůbec nějaká cesta jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Co krmit? Pomohly by nějaké bylinky?
Děkuji za Vaši odpověď
Jindra Kvasničková
Dobrý den, slinivka je prevít! Abych Vás \“uklidnil\“ , často u psů s pankreatitidou dochází k rozvoji cukrovky… Pacienti s problematickou slinivkou by měli být krmeni několikrát denně menšími porcemi diety s nízkým obsahem tuku. 50 % diety by měly tvořit nízkotučné živočišné bílkoviny – např. bílé drůbeží maso, libové hovězí, vaječné bílky, nízkotučný bílý jogurt nebo tvaroh. 25 % by měla tvořit zelenina s nízkým glykemickým indexem – např. brokolice, květák, dýně, cuketa, zelená kapusta, zelí. 25 % mohou tvořit potraviny s vyšším indexem – brambory, batáty, ovesné vločky, rýźe, těstoviny. zelenina musí být ve stavu pyré! Do každé krmné dávky přidávejte (jak to děláte) enzymy a probiotikům bakterie. můžete přidávat vitamin E, vitamin C a B – komplex. Pokud to organismus psa zvládne, je vhodný i EPA olej (rybí). Pokud se dieta pod´avá déle jak dva týdny (Váš případ) je nutné doplňovat rovněž kalcium.