Babesióza (piroplazmoza)
dobry den pane doktore muj pes Boxer 3 roky byl napaden tady tou hroznou nemoci ktera se prenasi od klistat.Na klinice okamzite poznali o jaky problem se jedna a ihned zahajili leceni, pejska jsem musela hospitalizovat 3 dny jinak by neprezil.Dnes jsem ho privezla domu ale vysledky krve a jaterni testy jsou alarmujici !!! Tato nemoc pozira cervene krvinky a tim prichazi k rychlemu niceni jater tak ze i jaterni testy hruza!!! a taky je velke riziko ze se nikdy z teto nemoci nevyleci.No a aby to nestacilo tak mu jeste nasli zvetsenou prostatu. Na doleceni Babesiozi ma ( Ronaxan 250 mg jedno dene po dobu 1 mesic) a ( Floxabactin 150mg jednu dene na 10 dni) noa na prostatu( Ypozane 15 ) jednu tablutu dene na 7 dni.Jsou to myslim dost silne leky takze muzou nastat i jine komplikace .Pristi stredu 10.06 musime jit znovu na testy kreve . Pane doktore chtela bych Vas poprosit jestli je mozne Vam zaslat vysledky testu a podle toho byste mi mohl poradi jak mu mam podavat jidlo jestli pridavat nejake bilinky , vitaminy , olej na podporu funkci jater a obnovu cervenych krvinek.A jake maso a prilohy muzu podavat a jestli je lepsi vsechno varit a nebo podavat syrove jinak pejsek je na Barfu a to diky Vam a Vasich rad .Nejradeji bych prijela za Vami osobne ale ja ziji v Italii .predem vam moc dekuji Zdenka
Dobrý den, moc se omlouvám Vám i ostatním za zpožděné odpovědi. Byly věci, které jsem musel upřednostnit!
Při těžším a těžkém poškození jater se nesmí podávat psovi vůbec maso (souvisí s tvorbou čpavku) a ryby – nemocná játra nedokážou absorbovat množství vitaminu A, kterého je velké množství zvláště v rybách. Proto také nepodáváme olej z tresčích jater. Přednost se dává mléčným výrobkům a bílkovinám rostlinného původu (soja-tofu). Bílkoviny, které produkují nejméně čpavku jsou vejce a mléčné výrobky – jogurt, tvaroh a neslané sýry (typu žervé, cottage). Menší množství čpavku produkuje králičí, krůtí a kuřecí maso a ryby, nejvíce potom všechna červená masa. Vysoce ceněný je tvaroh pro jeho šetrnost vůči jaterní tkáni, pro obsah cystinu a pro nízký obsah sodíku.
Tuk podáváme ve formě sádla, loje nebo nejlépe za studena lisovaného jednodruhového rostlinného oleje (olivový, slunečnicový). Při poruše jater podáváme tuk v dávce 2-3 g na 1kg ž.h. a den. Tyto oleje tepelně neupravujeme. Organismus s nemocnými játry je potřeba dotovat omega 3 mastnými kyselinami. Umožňuje-li to stav pacienta, podáváme cca 2x týdně lososa nebo jiné druhy netučných ryb (pstruh, lín, hejk, kapr), pokud nemůžeme ryby zkrmovat podáváme omega 3 kyseliny v tobolkách.
Vhodným zdrojem cukrů je rýže, nevaječné těstoviny, pšeničné klíčky, cukr (pozor na Glukopur – může vést k rychlému ztučnění jater), med, vhodné je i sladké ovoce, zvláště broskve. Pozitivní výsledky mohou být dosaženy změnou pH ve střevech pomocí syntetického cukru – laktulózy. Ta snižuje tvorbu čpavku a dusičnanů, vytváří podmínky nevhodné pro patogenní bakterie, vykazuje prebiotický účinek (prebiotika jsou látky selektivně podporující růst a aktivitu zdraví prospěšných bakterií žijících v tlustém střevě) a napomáhá vyprazdňování střeva. Dávka je velmi individuální, podle velikosti a reakce psa se pohybuje od 3 do 90 ml denně, rozděleně do tří dávek, vždy po jídle. Při dávkování musíme být opatrní, abychom zabránili průjmu.
Vlákninu dodáváme ve formě ovesných vloček, zeleniny nebo psyllia. Při onemocnění jater se doporučuje snadno rozpustná vláknina, která napomáhá k odbourávání čpavku a detoxikaci organismu. Vhodné jsou otruby, celozrnné těstoviny, kukuřice, ořechy, artyčok, ječmen a žito, celozrnný chléb. Výborným zdrojem rozpustné vlákniny je čerstvé ovoce, zelenina (bramborové pyré), mrkev, zelené fazolky, různá semena a lněné semínko. Jako tonikum působí na játra červená řepa.
Dbáme na to, aby organismus nemocného psa byl dostatečně zásobován mineráliemi, zejména zinkem (50-100 mg 2x denně), protože má schopnost vázat měď a silnými antioxidačními vlastnostmi chrání játra. Dietu obohacujeme také o vápník ( až 1500 mg denně ve dvou až třech dávkách). Psi s onemocněním jater mají problémy s vitaminem K. Dodáváme tento vitamin ve formě kapek nebo pomáháme jeho tvorbě dotací kvalitních probiotika (probiotika jsou živé mikroorganismy, mezi nejčastěji používané patří Lactobacillus acidophilus a Bifidobakterium bifidum). Dále jsou nepostradatelné především vitamín C (1000 mg na den) a vitamín E (300 mg na den). Vitamín C ale nepodáváme v případech poruchy metabolismu mědi! Obecně při jaterních onemocněních je velmi důležitá dotace vitamínů skupiny B-komplexu. Doporučuji používat vysoce účinné preparáty, případně injekční podávání.
Vzhledem k tomu, že při onemocnění jater může docházet k problémům při trávení tuků, můžeme dietu doplňovat o enzymy slinivky břišní, zejména pankreatickou lipázu. Její dávka by neměla přesahovat 10 000 j na kg a den. Účinným emulgátorem tuků je také lecitin.
Hromadění tuku v játrech brání L-carnitin (0,5-1,0 g na den), účinný pro jaterní oběh a detoxikaci čpavku je L-arginin (0,25-0,5 g na den). Glutathion (200-500 mg na den na lačno) je velmi účinný antioxidant, který chrání před rakovinou jater.
Vyhýbáme se krmivům s vysokým obsahem různých ochucovadel, jako např. glutamátu sodného nebo soli.
Z bylin má pro onemocnění jater zásadní význam silymarin – výtažek z ostropestřce mariánského. Jeho účinek na regeneraci a zmlazování jaterní tkáně byl mnohokrát vědecky prokázán. Psovi podáváme třikrát denně 200 mg silymarinu. Česnek detoxikuje játra a krevní řečiště. K čištění a hojení trávicího traktu přispívá také aloe vera. Prospěšné pro jedince s onemocněním jater je rozmarýn, dále vlaštovičník (nepodáváme březím fenám), dřišťál, černá ředkev, echinacea, fenykl, přeslička, šípky, mateřídouška. Pampeliška stimuluje všechny funkce jater. Zvyšuje tvorbu žluče a podílí se na odbourávání cholesterolu a toxinů. Díky obsahu manganu je aktivním lékem proti žlučovým kamenům, i s těmi se u psů setkáváme, i když sporadicky. Chlorofyl, obsažený v zelených částech rostlin, je svou strukturou velmi podobný červenému krevnímu barvivu – hemoglobinu, a má výrazný čistící a stimulační účinek na játra a trávicí trakt. Nejlepším zdrojem chlorofylu ze všech rostlin je řasa chlorella. Je velmi účinná při odstraňování škodlivých látek z těla, včetně těžkých kovů. Obsahuje také obrovské množství vitaminů, antioxidantů, sacharidů, ale také vysoce kvalitní nenasycené a nasycené mastné kyseliny a všechny esenciální aminokyseliny. Životně důležitou roli v ochraně jater, díky kombinaci antioxidačních a protizánětlivých schopností spolu se schopností zvyšovat tvorbu žluče, může hrát kurkuma.